Charakterystyka prętów kutych łuszczonych
Łuszczenie prętów stalowych to jedna z metod uszlachetniania. Poprzez łuszczenie usuwa się z pręta nierówności i pozbawia się go defektów — wierzchnia warstwa stali jest ściągana przy pomocy specjalistycznych narzędzi tnących. Łuszczarka to obrabiarka wyposażona w wirującą głowicę z ostrzami z węglików spiekanych. W wyniku łuszczenia możliwe jest uzyskanie bardzo niskiego współczynnika chropowatości oraz pozbycie się rys, pęknięć i zgorzelin walcowniczych. Pręty łuszczone charakteryzują się zatem idealnie gładką i pozbawioną wad jakościowych powierzchnią. Proces łuszczenia nie zmienia właściwości mechanicznych, ale znacząco wpływa na średnicę i cechy powierzchni.
Kucie prętów
Kucie prętów stalowych jest metodą wykorzystywaną przy produkcji wyrobów o większej średnicy i względnie niewielkiej długości. Kucie polega na rozgrzaniu pręta i oddziaływaniu dużą siłą na jego powierzchnię. Stalowy pręt umieszczany jest na kowadle i nacisk wywierany jest poprzez uderzenia młota. Zmiana kształtu w czasie kucia swobodnego może następować w różnych kierunkach. Pręty kute dzielą się na okrągłe, kwadratowe, trapezowe, trójkątne i wielokątne. Przy wyrobie prętów o większej masie i rozmiarze stosuje się specjalne prasy nagrzane do odpowiedniej temperatury.
Zastosowanie prętów łuszczonych swobodnie kutych
Pręty w czasie kucia ulegają wydłużaniu, zginaniu, skręcaniu, przecinaniu i zgrzewaniu. Kucie swobodne wykorzystywane jest przy małych seriach produkcyjnych – przy większych zlecaniach stosuje się wspomniane wcześniej prasy. Wady wyrobu powstające w wyniku kucia usuwane są poprzez łuszczenie. Pręty kute wykorzystywane są jako element konstrukcyjny w maszynach i urządzeniach oraz przy zbrojeniu betonu i tworzeniu różnorodnych konstrukcji budowlanych. Z prętów kutych powstają wały korbowe, wirniki, osie oraz koła zębate i pasowe.