Podstawowe różnice między prętem gładkim a żebrowanym
Stalowe pręty najczęściej wykorzystuje się w budownictwie przy zbrojeniu betonu i przy konstrukcji budynków. Dzięki temu elementy nośne budowli są trwalsze i bardziej wytrzymałe, czemu nie jest w stanie efektywnie sprostać sam beton. Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami stalowych prętów, wykorzystywanymi na co dzień w budownictwie są pręty gładkie oraz żebrowane. Warto jednak zaznaczyć, że choć na pierwszy rzut oka nie widać między nimi znaczących kontrastów, poza innymi krawędziami, to nie są takie same. Tym co w znaczny sposób je od siebie różni jest zastosowanie i klasy plastyczności. Owe klasy wpływają na giętkość materiału i ewentualną możliwość obróbki przed wykorzystaniem. Pręty stalowe gładkie znajdują się w klasie A-0 oraz A-I, oznacza to, że są łatwe w deformacji w zależności od potrzeb ale i mniej wytrzymałe. Zaś pręty żebrowane można znaleźć w klasach A-II, A-III oraz A-III N. Dzięki temu też cechuje je większa wytrzymałość ale i zarazem są stosunkowo trudniejsze do wygięcia i tym samym sztywniejsze.
Gdzie wykorzystuje się pręty gładkie i żebrowane?
Pręty gładkie mają szerokie zastosowanie, które co ciekawe nie ogranicza się do budownictwa. Są one bowiem często wykorzystywane w sektorze motoryzacyjnym m.in. przy produkcji podzespołów do pojazdów mechanicznych czy w przemyśle do produkcji wielkogabarytowych maszyn jak np. dźwigi. Niekiedy również w sektorze meblarskim, podczas produkcji podstaw mebli. W budownictwie stosuje się je często podczas wznoszenia masztów, kominów czy słupów.
Pręty żebrowane od gładkich różni przede wszystkim wygląd. Skręcona forma, dzięki której pręt ma na swojej krawędzi rowki doskonale odpowiada za przyczepność zbrojenia do betonu. To znacznie wpływa na trwałość całej formy i zabezpieczą ją efektywniej niż w przypadku prętów gładkich. Co więcej, prętów żebrowanych używa się zarówno przy wzniesieniach betonowych, jak i żelbetowych. Najczęściej wykorzystuje się je z myślą o formach nastawionych na wzmożona eksploatację, przy których kluczowa jest trwałość materiału. Oprócz tego, pręty żebrowe wykorzystuje się niekiedy przy budowaniu konstrukcji metalowych takich jak balustrady, ogrodzenia czy bramy.